Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy |
Největší produkce ubrousků k Novému roku byla v roce 2000, tedy k Milléniu. Nejvíce opět z Německa. Za „světový“ a nejhezčí z hlediska nápadu a výtvarného zpracování považuji ubrousek, který má na každé čtvrtině jiný symbol charakterizující daný stát – Sochu svobody, Eiffelovu věž, šikmou věž v Pise, londýnský Big Ben, egyptské pyramidy, ruský Kreml nebo čínský chrám.
Samostatnou skupinou jsou ubrousky se symboly štěstí. Jsou přejaté už od Keltů nebo starých Římanů, ale rádi jim věříme i v dnešní době, že nám to štěstíčko přinesou. Je to prasátko, čtyřlístek, podkova, červená muchomůrka nebo nejčastěji se objevující na ubrouskách kominíček se žebříkem.
A jak slaví příchod nového roku jednotlivé národy?
Rozhodně ne ve stejný den jako my Evropané. Mnoho různých etnik má začátek roku v úplně jiných měsících, protože používají různé kalendáře. Původně se ale počátek roku odvozoval od rovnodennosti či slunovratu. Nový rok s datem 1. ledna u nás určujeme podle civilního gregoriánského kalendáře, který se používá od 16. století ve většině zemí světa. Nový rok, který je v juliánském kalendáři, který používá pravoslavná církev, ale připadá začátek roku až na 14. ledna. V mnoha zemích, kde převládá pravoslaví, se slaví oba svátky Nového roku, jak gregoriánský, tak i juliánský. Australané troubí na trumpety a rohy až do 6.ledna, Japonci zahánějí chrámovými zvony zlé vášně, Židé zahajují oslavy dnem Roš Ha-šana a končí Yom Kippur, což je podle gregoriánského kalendáře období září až října. Samoa ještě v roce 2010 patřila mezi poslední místa na Zemi, která oslavovala Nový rok. O rok později vyškrtli ze svého kalendáře jeden den a tím se posunuli do jiného časového pásma. Dnes tak na tichomořské Samoi, Velikonočních ostrovech, naopak vítají Nový rok mezi prvními na světě. Časový posun při slavení v prosinci-lednu je až 22 hodin. Ve Slovinsku nosí dárky Ježíšek (slovinsky Božiček). Zajímavé ale je, že některé rodiny přejaly i ruského Dědu Mráze, který obdarovává na Nový rok. Proto může dojít k paradoxu podle použití kalendáře v některých rodinách, že přinese dárky na Štědrý večer Ježíšek, ale třeba u babičky až Děda Mráz na Nový rok.
Proč se slaví nový rok?
Svatý Silvestr se stal patronem dobré úrody a ochráncem domácích zvířat, a právě jeho smrtí skončilo pronásledování křesťanů, čímž mohla začít zlatá éra církve. A právě kvůli tomu začaly každoroční silvestrovské oslavy západní civilizace. Ovšem chápáno celosvětově jde o oslavy Nového roku. Každopádně oslavy jsou ve většině států bouřlivé, ale i krásné tím, že se sejde mnoho přátel, rodin, známých, o půlnoci se slaví polibky, dobrým jídlem, přípitky šampaňským a spoustou krásných přání do dalšího roku. Tradiční jsou i ohňostroje. Ale i zvyky oslav a tradice jsou někde velmi odlišné. Nový rok je jedním z hlavních svátků v Brazílii, protože jím začínají letní prázdniny. Bílá barva tam přináší lidem štěstí, proto se lidé oblékají do bílého a chodí po plážích. V Alžírsku si píší děti novoroční přání a předsevzetí. Chilané si u příležitosti oslav příchodu nového roku obléknou žluté spodní prádlo a žluté oblečení, aby byli vitální po celý rok. Ten vítají s penězi v ruce, čočkou na talíři a dvanácti bobulemi hroznů, představujícími tajná přání. V bobule hroznů věří i Španělé.
V Ekvádoru si muži někdy nasadí paruku, namalují se make-upem a obléknou minisukni, tančí na silnici sexy tance a požadují drobné peníze od řidičů. Ekvádorci si také vyrábějí z papíru a starého oblečení podobu toho, co jim během roku lezlo na nervy. Pokud nezbývá čas, stačí i fotka. Populární jsou figuríny politiků a celebrit, nejednou v životní velikosti. O půlnoci je zapálí spolu se slavnostním ohňostrojem.
Alena Šedová
Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/24
( Více informací o číslu )
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025
( Více o knize )
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.