Cestování s Čedokem doma i ve světě

Autor: Monika Petrásková <(at)>, Téma: Kapesní kalendáříky, Vydáno dne: 21. 08. 2020

I když dnešní doba kvůli korona viru cestování moc nepřeje, přesto se můžeme vydat za hranice všedních dnů. A to třeba virtuálně – prohlídkou kalendáříků s cestovní tématikou. A protože jedna z největších cestovek u nás – Čedok, slaví letos 100. narozeniny, tak jsem ve své sbírce vyhledala její exempláře. Ale nejdříve snad trochu historie.

Ke stovkám nových firem, které po roce 1918 v nové Československé republice rostly jako houby po dešti, se v létě roku 1920 přiřadila také Československá cestovní a dopravní kancelář. Byla založena Československou bankou Bohemia a zemskými cestovními svazy jako protiváha zahraniční konkurence na trhu cestovních služeb. Ten v té době ovládal cestovatelský gigant – firma Wagon-lits, mezinárodní hotelová a cestovní logistická společnost, známá službami jídelních a lůžkových vozů, zejména luxusními vlaky Orient expresu.

V roce 1926 si společnost oficiálně zaregistrovala svůj zkrácený název ČEDOK. Později vzniká firemní logo, jehož základem je symbol stěhovavého ptáka Ibise (některé prameny uvádějí tuzemského čápa) na pozadí heraldického štítu – pavézy (ta odkazuje na slavnou cestovatelskou minulost českých rytířů).

V polovině 20. let přišel Čedok s průlomovou obchodní strategií a vsadil na nové dopravní prostředky – autokary a letadla. Od české automobilky Praga postupně odebral sedm typů autokarů s kapacitou od devíti do dvaceti šesti pasažérů, což mu umožnilo pořádat vyhlídkové okružní jízdy otevřenými vozy zejména v Praze. Oblíbené byly také cesty dálkovými autobusy, s nimiž Čedok jako jedna z prvních cestovních kanceláří v Evropě zdolává horské průsmyky.

Dopravní letadla pak Čedok využívá pro zámořské cesty do Egypta a Maroka i pro okružní lety po Francii, Itálii a Španělsku. Jako jedna z prvních cestovních kanceláří ve střední Evropě začal Čedok vydávat své vlastní cestovní šeky a také katalogy, kde se objevuje nový slogan „Vaše cesta – naše starost.“ V té době, typický evropský zájezd trval 18-20 dní, do zámoří až 3 měsíce (někdy i více). Výjimkou nebyly zájezdy trvající půl roku nebo rok celý.

Sběratel 3/20

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 3/20