Obor sběratelství čokoládových obalů sice není masově rozšířen, ale několik desítek
sběratelů je svému koníčku věrných již desítky let a počet obalů ve sbírkách
stále stoupá.
Nejlepším zdrojem nových obalů je výměna, ať již na pravidelných burzách, tak
i výměna korespondenční v tuzemsku a s cizinou. Velkým zdrojem nových obalů je
i tuzemský trh, na kterém se objevují čokolády z mnoha zemí a také noví čeští výrobci,
především malé manufaktury. Stávající výrobci také neustále obměňují své
obaly a inovují výrobky. Například u čokolády Milka byl změněn název výrobce z Kraft
Foods na Mondeléz a k tomu musíme připočíst řadu nových výrobků, vyráběných
v pobočkách na celém světě. Z českých výrobců se na trhu etablovaly tři firmy, které
vyrábějí své tabulky přímo od bobů – Jordis Hradec Králové, Čokoládovna Troubelice
a firma Ajala Brno. Tabulky v atraktivních obalech v retrostylu dodává na trh firma
Jamira z Písku, čokoládovny Fikar nabízejí velmi zajímavé objekty z čokolády v originálních
obalech, největší česká čokoládovna mimo nadnárodní firmu Nestlé, firma
Carla, je zdrojem velkého množství obalů do sbírek, ať jsou to sady neapolitánek,
nové druhy tabulkových čokolád nebo přebaly tabulek určené pro turistický ruch.
Také malé manufaktury nabízejí tabulkové čokolády, např. manufaktura Choco Café z Prahy jich má na 80 druhů. Díky rozsáhlé turistice získávají sběratelé obaly ze svých vlastních cest i od rodiny a známých. To všechno jsou zdroje nových obalů. Daleko vzadu jsou momentálně přírůstky obalů přímo z výrobních firem. Firmy prakticky (až na výjimky) obaly neposílají, jejich čokoládu je většinou možné koupit v e-shopech, což je docela nákladná záležitost.
V posledním adresáři KSK bylo zaregistrováno 22 sběratelů, v minulém období to bylo 24 sběratelů. Výměnné burzy jsou od roku 2015 pořádány společně s burzou pohlednic a zdá se, že se tato symbióza osvědčila. Sběratelé čokoládových obalů se vždy domluví, na které dvě burzy za rok přijdou, takže účast je ucházející. Na první takové burze v květnu 2015 bylo přítomno 5 špičkových českých sběratelů a dva cizinci.
Počet obalů ve sbírkách a průměrná velikost sbírky prvních 10 sběratelů vzrostl v průměru o 12%, což je podobné jako v minulém období.
V žebříčku na rok 2015 došlo k určitým posunům v jeho druhé polovině. Ing. Osvald se dostal na pátou příčku. Největší skok udělala paní Khunová, která si polepšila o 3 místa, a do první desítky se dostal Ing. Pelant.
U dvou sběratelek, paní Miklové a paní Náhlíkové, nedošlo ke změně počtu obalů a pan Zralý sbírku momentálně redukuje.
První tři sběratelé měli za sledované období opět velké přírůstky 14 000, 13 000 a 10 000 obalů, což je solidní výsledek.
Velký přírůstek za sledované období zaznamenala paní Khunová – 12 000, hodně obalů přibylo i panu Hroškovi - 6 000 a Ing. Osvaldovi - 4 000 ks.
Do žebříčku se letos nevešel Ing. Miloš Němec, jeho jmenovec Vladimír Němec v uplynulém období podstatně rozšířil svojí sbírku, oba mají ve sbírce přes 12 000 obalů. Mimo klub působí další sběratelé s velkými sbírkami, jako pan Feitl z Písku, který kromě asi 60 000 obalů vlastní i rozsáhlou historickou sbírku dokumentů a obalů. Z dalších sběratelů bych jmenoval pana Vaněčka, který se specializuje pouze na české, slovenské a československé obaly, sbírka pana Hadince dosahuje na 20 000 kusů. Další sběratelé mají menší sbírky. Rovněž na Slovensku působí řada sběratelů, jako pan Krnáč s 24 000 obaly, který se také zúčastnil naší burzy.
Ze zahraničních sběratelů by se do našeho žebříčku dostali Angličan Aldred se 70 000 obaly, Francouz Facquet s 35 000, Belgičan Vanhooren a Němec Bühle oba s 30 000 obaly, Holanďan Molenkamp s 25 000, Rakušanska Brugger s 17 000, Polák Gawrys a Němec Stabroth s 15 000 obaly.
Posledně jmenovaný sbírá ale pouze papírové obaly 100g, stejně jako další Polák Buchala se 7 200 kusy, 6 500 obalů má jeho mladý krajan Wieselowski, oba se již zúčastnili našich burz, stejně jako Belgičan Vanhooren a Holanďan Molenkamp. Pravidelnými účastníky jsou Rakušanka Brugger a Němec Stabroth. Sběratelé Aldred a Facquet o sobě nedali již delší dobu vědět.
Ze zámořských sběratelů je třeba jmenovat manžele Pinho z Brazílie, ti mají sbírku asi 6 000 obalů, stejně jako další Brazilec Heckler. Mexičan Romero má menší, ale kvalitní sbírku z celého světa. Také v Rusku působí pár sběratelů a jedna sběratelka je na Kypru. Toto není vyčerpávající přehled, sběratelů jistě existuje více.