Vítejte na oficiálních stránkách Klubu sběratelů kuriozit
English version
Deutshe version
Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy
Sekce
Skupiny sběratelů
Podporujeme
Vyhledávání
Vyhledat text

KSK je i na facebooku
Poslední inzeráty
Český svaz filumenistů - zápalkové
nálepky
Různé obory » Tajuplné bytosti adventního času

Tajuplné bytosti adventního času

Různé obory - Tajuplné bytosti adventního času ADVENT neboli příchod, znamená očekávání narození Ježíše, Syna Božího. S příchodem adventu nastává opravdová příprava na vánoční svátky a s tím se pojí i různé zvyky a adventní obchůzky. Variant obchůzek a jejich rozličností podle krajů a míst byla celá řada, i oděvy postav mívaly v jednotlivých krajích specifické zvláštnosti.

Většina těchto zvyků měla mít výchovnou a očistnou funkci. Díky našim významným etnografům, historikům a sběratelům (např. Dr. Č. Zíbrt, K. Rozum, K. Procházka, Fr. Bartoš, F. V. Vykoukal, K. J. Erben a další), kteří se zabývali studiem venkovského lidu, se dnes můžeme přenést do života lidí v zimě, kdy byla vesnička zapadlá sněhem a tajuplné bytosti adventního času si prošlapovaly cestu od chalupy k chalupě, až jim zmrzlý sníh pod chůzí zpívavě vrzal a sněhové vločky za svitu měsíčního zářily po návsi a v uličkách jako hvězdičky a třpytivé drahokamy.

V předvečer svátku sv. Barbory (4.12.) chodívaly od stavení ke stavení BARBORKY. Nosily bílé šaty, přes obličej bílý závoj, v jedné ruce nesly košíček s cukrovím, jablky či ořechy, ve druhé ruce držely metličku. Chodívaly po domech, šlehaly metličkou na okna a huhlaly: „Muli se, muli se…“ (modli se). Pak se vyptávaly dětí, zda byly hodné a zda se modlily. Poté zazpívaly, poklekly a pomodlily se. Pokud byly spokojené s odpovědí dětí, obdarovaly je jablíčkem, ořechy či křížalami. Od hospodyně za to byly Barborky obdarovávány. Spolu s nimi v některých místech chodil i anděl, který místo Barborek nosil v košíku pro hodné děti různé dárky a cukrovinky. Jinde se za Barborky přestrojili hoši, na Nymbursku chodil celý průvod „barbor“. Například v Nuzicích a v Ratajích u Bechyně děti slýchaly, že večer před svátkem sv. Barbory spustí svatý Petr z nebe žebříky, Barborky po něm sestoupí a hodným dětem dají dárky a nehodné vyšlehají. Tento zvyk se udržoval v různých krajích, Barborky chodívaly například v Roudnici, u Nymburka, na Lomnicku, ale i na Kladensku. V Čelechovicích na Kladensku chodily Barborky po domech a zkoušely děti z náboženství a modliteb. Jedno z říkadel Barborek bylo: „Přišly jsme k vám my čtyry Barborky, neseme vám rozličné dárky. Nepřišly jsme k vám jen zdarma dárky dát, neb kdo je obdrží, modliti se musí rád.“

Po obchůzkách Barborek, v předvečer svátku svatého Mikuláše (6.12.), patrona dětí a školní mládeže, chodil MIKULÁŠ. Měl bílý dlouhý vous až po pás, dlouhý plášť, biskupskou čepici, v levé ruce držel berlu a v pravé dlouhý postříbřený prut. O dobrotivosti sv. Mikuláše vypráví spousta legend po celém světě. Chodíval buď v doprovodu čerta a anděla nebo s celou družinou (muzikanti, kominíci, medvědi, žebráci, Turci… a další). Mikuláš měl krátký proslov k hospodáři, aby dobře pečoval o své děti. Ty pak odříkávaly modlitbičky a byly za to obdarovávány perníkem, oříšky, křížalami a drobnými dárky. Zvyk nočního nadělování byl u nás znám již ze 16. století. O sv. Mikuláši se pořádaly různé zábavy a večírky, při nichž bývaly chudé dítky obdarovávány šatstvem nebo drobnými dárky. V souvislosti s tímto svátkem se konaly velké mikulášské trhy, kde se prodávalo rozličné pečivo, figurky, mikulášské metly, drobné dárky a oblíbení čerti a kominíčci ze sušených švestek a další. Ve školách byl jeho svátek slaven karnevalovými a mikulášskými hrami. Tento zvyk se snad jako jediný udržuje dnes téměř po celých Čechách a Moravě.

Spolu s Mikulášem chodil v čele průvodu i LAUFR nebo také „běžec“. Většinou Laufrů chodilo několik, předcházeli průvod asi o čtvrt hodiny, práskali bičem pod okny hospodáře a ohlašovali Mikulášův příchod. Měli dlouhé kalhoty, suknici po kolena, vše v barvě bílé, okolo pásu pentli, hlavu kryla čepice, na levé ruce zvoneček, v pravé karabáč. Tento zvyk byl zaznamenán např. v okolí Litomyšle.

Součástí mikulášského i masopustního průvodu bývala i SMRT, což byla osoba zahalená v bílý šat, s maskou ve tváři, v ruce držela kosu. Měla poukázat na to, že jsme si ve smrti všichni rovni a nikdo se z ní nemůže vyprosit ani vykoupit.

Na Moravě v okolí Přerova chodívala den před svatým Mikulášem tzv. MIKULÁŠKA. Byla oblečená v bílý háv, vlasy rozpuštěné přes tváře, aby ji nikdo nepoznal. Mikuláška nebo také Mikulášova matička se občas objevovala místo svého syna sv. Mikuláše. Nabádala děti k poslušnosti, málokdy nosila dárky, spíše neposlušné děti trestala.

Za soumraku, převážně u kostela, se v den svátku svatého Ambrože (7.12.) objevoval AMBROŽ. Nosil slaměný klobouk a v ruce držel koště. Honil děti, které ještě nebyly po klekání doma. Lákal je na pentličky nebo cukroví a když je chytil, „vyplatil“ je koštětem. Tento zvyk se objevoval kolem Kolína, v Suchdole či v Nových Dvorech.

Velmi známé bývaly též obchůzky LUCEK, které chodily v den svaté Lucie (13.12.) po domácnostech a kontrolovaly, zda některá hospodyně v tuto dobu ještě nedere peří nebo nepřede len, zda jsou už kolovrátky odneseny na půdu. Pokud některá hospodyně předla, Lucky dílo zničily, kužel s předivem odnesly či peří rozfoukaly. Na Plzeňsku chodívaly vycpané hrachovinou (suchá nať z hrachu) a tomu, kdo se nechtěl modlit, „nadělovaly“ metlou. Byly bíle oděny, na hlavě bílý šátek, přes obličej závoj. V jižních Čechách měly místo závoje dlouhé bílé zobany a vymetaly smetí z jizeb. V Pošumaví Lucky žertem trestaly hlavně muže.

Naopak méně známou postavou byla velká bytost, koudelí pokrytá, chodící po staveních rovněž v den svaté Lucie – ŽBER. Jezdila s vozíkem plným koudele, taženým dvěma koníky nebo oslíky. Kde měli nehodné děti, tam zastavila, vešla do jizby a chtěla jim rozřezat břicho a vycpat ho koudelí. Před Žberem měly děti velký strach. Tento zvyk je zaznamenán v Kojetíně.

Sběratel 4/22

Celý článek naleznete v časopise

Sběratel 4/22

Lenka Urbanová


[ 12. 12. 2022 | Komentářů: 0 | Doporučit | Vytisknout | 895 přečtení ]
Časopis Sběratel

Aktuální číslo
SBĚRATEL 3/24

časopis Sběratel

( Více informací o číslu )

Nejbližší akce KSK
Členský adresář
XX.
ČLENSKÝ ADRESÁŘ

XIX. členský adresář

( Více o adresáři )
Série kalendáříků

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

SÉRIE KALENDÁŘÍKŮ
na rok 2025

Katalog PE
Nové knihy

Home | O klubu | Členství v KSK | Plán akcí KSK | Sběratelské materiály | O KSK jinde | Kontakty | Inzerce | Odkazy

Powered by phpRS. Copyright © Klub sběratelů kuriozit 2001-2024. Všechna práva vyhrazena. Kopírování jakékoli části možné jen se svolením autora.